Finansinė atskaitomybė - tai finansinių duomenų apie įmonės finansinę būklę, veiklos rezultatus, pinigų srautus bei jų aiškinimo periodinis parengimas nustatyta forma. Metinė finansinė atskaitomybė - finansinė atskaitomybė, parengta apibendrinus įmonės finansinių metų duomenis. Metinę finansinę atskaitomybę įmonės sudaro pasibaigus jų finansiniams metams.
Tarpinė finansinė atskaitomybė - finansinė atskaitomybė, parengta apibendrinus laikotarpio, trumpesnio negu finansiniai metai, duomenis.
Tarpinę finansinę atskaitomybę įmonės sudaro, kai to reikia arba įstatymų ar teisės aktų nustatytu periodiškumu. Finansinė atskaitomybė sudaroma vadovaujantis bendraisiais apskaitos principais.
Finansinės atskaitomybės įstatymu ir Verslo apskaitos standartais.
Finansinės atskaitomybės aiškinamajame rašte turi būti nurodyta, pagal kokius standartus ji sudaryta. Finansinė atskaitomybė sudaroma naudojant Lietuvos Respublikos piniginį vienetą - litą. Finansinė atskaitomybė sudaroma lietuvių kalba, o prireikus - ir užsienio kalba. Iki finansinės atskaitomybės sudarymo į apskaitą turi būti įtrauktos visos įmonės finansinių metų ūkinės operacijos ir ūkiniai įvykiai. Įmonės finansinę atskaitomybę pasirašo įmonės administracijos vadovas. Neribotos civilinės atsakomybės įmonėse, kurios sudaro finansinę atskaitomybę pagal įmonių finansinės atskaitomybės įstatymą ir kurios neturi administracijos vadovo, finansinę atskaitomybę pasirašo savininkas.
Finansinė atskaitomybė tvirtinama įmonės įstatuose nustatyta tvarka.
Finansinės atskaitomybės tikslai. Finansinės atskaitomybės paskirtis - teikti įvairiems vartotojams, priimantiems ekonominius sprendimus, naudingą informaciją apie finansinę įmonės būklę, veiklos rezultatus ir pinigų srautus.
Finansinių ataskaitų vartotojai domisi, ar įmonė: sugeba uždirbti pinigų ir jų ekvivalentų; sugeba jų uždirbti stabiliai; veikla pelninga; sugeba pelningai panaudoti išteklius; sugeba įvykdyti finansinius įsipareigojimus, atėjus terminui. Finansinių ataskaitų vartotojų skirtingi tikslai, pavyzdžiui: investuojojams reikia informacijos, leidžiančios nuspręsti, ar pirkti, parduoti, ar laikyti akcijas. Juos domina informacija apie tai, ar įmonė gali mokėti dividendus; darbuotojus domina darbdavio stabilumas ir pelningumas. Jiems svarbi informacija apie įmonės mokumą, nes tikisi laiku gauti atlyginimus, pensijas ir kt. išmokas; kreditoriams įdomu, ar laiku bus grąžintos paskolos ir sumokėtos palūkanos; tiekėjams ir kitiems prekybos kreditoriams įdomi informacija, ar bus atsiskaityta nustatytais terminais už neapmokėtas prekes. Jie domisi įmonės veiklos tęstinumu, ypač tada, kai jie būna susiję ilgalaikiais ryšiais ir yra nuo visko priklausomi; vyriausybę ir jos institucijas domina mokesčių sumokėjimas, išteklių panaudojimas ir statistinė informacija; visuomenę domina įmonės veiklos tendencijos, naujausi pokyčiai. Įmonių atskaitomybės klasifikavimas
Pagal paskirtį: finansinė; mokestinė; statistinė; specialios paskirties.
1. Finansinė atskaitomybė - finansinių ataskaitų rinkinys, kuriame pateikiama informacija apibūdinanti įmonės finansinę būklę bei jos veiklos rezultatus.
2. Mokestinė atskaitomybė - įmonės apie apskaičiuotus mokesčius rengia mokesčių ataskaitas, kurių apskaičiavimą reglamentuoja atitinkami įstatymai ir kiti norminiai aktai. Ataskaitos pateikiamos mokečius admininstruojančioms institucijoms.
3.Statistinė atskaitomybė - ji skirta valstybės statistikos įstaigoms. Ji sudaroma pagal šių institucijų reikalaujamą tvarką ir pagal įmonės apskaitoje užfiksuotus duomenis. Statistinė atskaitomybė yra dviejų rūšių: standartinė, kurią privalo rengti visos įmonės, ir specialioji, kurią rengia įmonės Statistikos departamento atrinktos vykdant statistinius tyrimus. Specialios paskirties atskaitomybė - tai įvairių duomenų pateikimas valdytojams ir išoriniams vartotojams, pvz., bankams, prokuratūrai ir pan. Specialios paskirties atskaitomybei priskiriama ir valdymo atskaitomybė, kuri skirstoma pagal įvairius požymius: Pagal turinį ir periodi...