Kalkuliacija – išlaidų, priskiriamų kiekvienam produkcijos vienetui, nustatymas.
Rinkoje gamintojams parduodant produkciją su vos keleto nuošimčių pelnu, savikainos kalkuliavimas yra būtinas. Taip pat būtina savikainą apskaičiuoti kuo tiksliau. Iš žemiau pateikiamų pavyzdžių matyti, kad prekių savikaina ne visada tiksliai kalkuliuojama.
Jei įmonė gamina vieną produktą, labai lengva apskaičiuoti jo savikainą – visos išlaidos priskiriamos vienam produktui. Daug sudėtingiau, kai gaminama ne viena produkcijos rūšis. Tada iškyla problema, kaip paskirstyti bendras išlaidas. Tokiu atveju daroma taip: apskaičiuojamos tiesioginės išlaidos produkto gamybai, o netesioginės išlaidos padalinamos proporcingai tiesioginėms išlaidoms. Kartais netiesioginės išlaidos gali būti daug didesnės negu tiesioginės išlaidos.
Pvz.
  • Įmonė tekina įvairių dydžių detales. Darbo užmokestis, sunaudota elektra, kanceliarinės išlaidos proporcingai padalinamos sunaudoto metalo vertei.
  • Įmonė atsivežė įvairią produkciją. Jei nusprendžiama atlikti pajamavimą, įtraukiant transportavimo išlaidas, jos proporcingai padalinamos prekių svoriui, tūriui ar vertei.
  • Dvejuose cechose vieną mėnesį buvo naudojamos tokios pačios staklės. Tame ceche, kuriame staklės dirbo 15 ir daigiau kalendorinių dienų, į produkcijos savikainą bus įkalkuliuotas visas staklių nusidevėjimas. Tame ceche, kur staklės dirbo trumpiau, nei 15 kalendorinių dienų, į produkcijos savikainą jų nusidevėjimas visai nebus įskaičiuotas.