Dvejybinis įrašas – ūkinių operacijų ir įvykių registravimo būdas, kai kiekvienos ūkinės operacijos arba kiekvieno ūkinio įvykio vertė įrašoma į sąskaitos (sąskaitų) debetą, o jai lygi suma – į kitos sąskaitos (sąskaitų) kreditą. Ūkinių operacijų registracijos buhalterinėse sąskaitose metu operacijos vertinė išraiška įrašoma į vienos sąskaitos debetą (D) ir kitos sąskaitos kreditą (K): jei turtas, gautinos sumos ar sąnaudos padidėja, jų padidėjimas žymimas apskaitai skirtų sąskaitų debete, o jei sumažėja – apskaitai skirtų sąskaitų kredite. Jei kapitalo, įsipareigojimų ir pajamų vertė padidėja, šis padidėjimas registruojamas atitinkamų apskaitai skirtų sąskaitų kredite, o jei sumažėja – debete. Dvejybinis įrašas sudaro dvejybinės apskaitos sistemos pagrindą. Vykdant dvejybinę buhalteriją kiekvieno apskaitos ciklo pabaigoje rengiama finansinė atskaitomybė.
Privatūs ar juridiniai asmenys, turintis teisę vesti supaprastintą apskaitą, dvejybinių įrašų nedaro.
Dvejybinio įrašo sąvokos nereikia painioti su dvigubos buhalterijos sąvoka.
Pirmasis teorinis darbas apie dvejybinį įrašą laikomas 1494 m. Venecijoje parašyta Luko Pačiolio knyga „Summa de arithmetica, geometria, proportion et proportionalita“ (Aritmetikos, geometrijos, mokymo apie proporcijas ir santykius suma).
Pavyzdžiai:
  • Nuperkamos prekės. Buhalterinėje apskaitoje daromi tokie įrašai: padidėja prekių atsargos (D) ir sumažėja turimos lėšos sąskaitoje arba kasoje (K).
  • Nuperkamos prekės skolon. Buhalterinėje apskaitoje daromi tokie įrašai: padidėja prekių atsargos (D) ir padidėja skola tiekėjams (K).
  • Nuperkamos prekės ir iš dalies už jas sumokama. Buhalterinėje apskaitoje daromi tokie įrašai: padidėja prekių atsargos (D), sumažėja turimos lėšos (K) ir padidėja skola tiekėjams (K).
  • Grąžinama piniginė skola tiekėjams. Buhalterinėje apskaitoje daromi tokie įrašai: sumažėja turimos lėšos (K) ir sumažėja skola tiekėjams (D).